Jdi na obsah Jdi na menu
 


14.kapitola

8. 4. 2012

 

Severus stál v sále a pozoroval dění kolem. V ruce svíral punč, kterého se co chvíli napil. Když spatřil mladého Weasleyho, málem se udusil. Co to měl proboha na sobě? Vypadal jako nějaká zkažená cukrovinka s krajkami navíc. Mělo to hroznou kaštanovou barvu a Weasley v tom vypadal až příliš nezdravě. Celou tuhle maškarádu, ale nesl velmi statečně. Jeho obětí byla jedna z dvojčat Patilových, i když Severus nepoznal, která konkrétně. Bylo těžké je rozeznat.

Druhá z dvojčat chyběla, to znamenalo, že musí být s jedním z šampiónů. Hermiona Grangerová také chyběla, ta bude zřejmě s Potterem. Ušlechtilost sama.

Orchestr ladil svoje nástroje, i když Severusovým uším to znělo jako škrábání dvaceti koček o plech. Severus nesnášel kočky všech tvarů a barev. Minervu v její kočičí podobě nevyjímaje. Bylo na nich něco, co ho odpuzovalo.
 
O několik okamžiků později začala hrát hudba naplno a hlavní dveře se začali otvírat. Do sálu začal proudit špalíček šampiónů a jejich partnerek, či partnerů. Severuse překvapil doprovod Viktora Kruma, do nějž byla zavěšená Hermiona Grangerová. To vzbudilo u mnoha dívek žárlivé šeptání.

„Proč je proboha s ní? Vždyť je tak ošklivá!“
„Zřejmě na něj použila Nápoj lásky, jinak to snad ani není možné!“
Severus ignoroval to mumlání, nemohl si nevšimnout, že jí to dnes slušelo, ne že by ji Severus pokládal za atraktivní ženu, ale dnes rozhodně nebyla ta šedá myš schovávající se za knihy. Koneckonců Viktor Krum na ni mohl oči nechat a zcela ignoroval svět kolem.

Fleur Delacour měla jako doprovod jednoho Havraspárského hráče famfrpálu. Za nimi šel Cedric Diggory s Cho Changovou. Ta dívka měla celkem nadání pro lektvary, ale až příliš se nechávala rozptylovat.

Na řadu přišla druhá z dvojčat a Severus se nemusel ani dívat, věděl, že jde s Potterem. Ale tohle nebyl Harry Potter, kterého znal. Za prvé jeho oblečení bylo vkusné a padlo mu velmi dobře. Bílá košile, černý oblek a zelené vyšívání, které krásně podtrhovalo barvu jeho očí. Chlapec vypadal o trochu vyšší než normálně, nebo to možná bylo tím oblečením. Vypadal v tom natolik dobře, až se z toho Severusovi obracel žaludek. Nebylo mu špatně, bylo to až skoro příjemné.
Na jednou do sebe kopl zbytek punče. Všiml si, že ho Moody podivně pozoruje.

Patilová elegantně vklouzla před Pottera a oba zaujali svoje místo na parketě. Byli od něj kousek, takže Severus cítil dívčin parfém. Moc pronikavé. Severus měl sto chutí to z ní na místě spláchnout. Naproti tomu Potter byl… svěží, možná to bylo kolínskou. Byl cítit lehce jako jablka, což mohl být zřejmě jeho šampón. Vzpomněl si, že na ošetřovně z něj cítil citrón.

Severus se otřepal. Proboha, jeho začínalo zajímat, jak ten spratek voní!

Harry byl konečně celkem v pořádku, Kouzla a lektvary ho daly dostatečně do pořádku. Dokonce se vrátil do vyučování dříve, než kdo předpokládal.
 
Severus si nalil další punč a dlouze se napil. Snažil se ignorovat palčivou bolest na jeho levém předloktí.
***

Harry ještě nikdy netančil, sice se to učili, ale jakmile začala hrát hudba, všechno se mu vypařilo a on nevěděl, co dělat. Parvati umístila jeho ruce kolem svého pasu a snažil se ho vést. Harry sotva stíhal, téměř neustále ji šlapal na nohy.
Jakmile tanec skončil, rázně odkráčela pryč, aby se posadila a nechala odpočinout pošlapané nohy.
Harry stál uprostřed tanečního parketu a cítil se jako totální idiot. Cítil na zádech pohledy ostatních.

Zamířil ke stolu, kde seděla Parvati, ale nepromluvil na ni. Chvíli na to odkráčela tancovat s nějakým Krásnohůlským chlapcem. Ron a Padma už také seděli u stejného stolu. Ron vypadal stejně sklesle, jako se cítil Harry.

„Půjdeme vůbec tančit?“ zeptala se Padma.

„Ne,“ zamumlal Ron. Padma se na něj zamračila a odkráčela pryč. Ron si říkal, že je nikdy nepochopí.
Harryho oči hledaly Cedrika, který ještě stále tančil s Cho. Dívka se na něj mile usmívala, zřejmě se jí velmi líbil. Harryho žaludek sevřela žárlivost. To on měl tancovat s Cedrike, ne Cho. Vztekle praštil pěstí do stolu.

„Co ta dělá s Krumem?“ ozval se náhle Ron s mírně zvýšeným hlasem. Harry se podíval na taneční parket, kde měli zřejmě Hermiona a Viktor dost napilno. „Vždyť ani netančí. Vlastně by toho ani nebyli schopni.“

Chvíli je pozorovali, než si jich Hermiona všimla a zamířila k nim. Spadla na nejbližší židli, zatímco Krum někam odešel.

„Je tu horko, že?“ řekla Hermona. „Viktor mi šel pro pití, dáte si taky?“

Harry už chtěl souhlasit, když ho přerušil Ron. „Ne. Nechceme se připojit k tobě a Viktorovi a tomu, co vy dva děláte. Jak se můžeš tahat s nepřítelem?! Zřejmě si dáváte noční dostaveníčko v knihovně, že?!“

„Jak se opovažuješ!“ vykřikla Hermiona. „Jestli si tohle myslíš, jsi ten největší blbec pod sluncem.“ Hermiona neměla daleko do pláče, když běžela pryč.

„Rone, co to do tebe vjelo?“

„Nic, zapomeň na to,“ řekl Ron a také odešel. Harry zůstal sám, přejíc si, aby už tahle noc skončila.

***

Severus si všiml, jak sklíčeně Potter vypadal. Seděl tam sám, jak opuštěné štěně, bez těch svých dvou přátel. Cedric Diggory byl nedaleko u mísy s punčem. Cho Changová tančila s někým z Kruvalu.

„Požádejte ho o tanec,“ zašeptal tiše Severus. Diggory se otočil.

„Pane?“

„Pottera, požádejte ho o tanec,“ opakoval Severus. „Nebo se tu hodláte oba dva trápit po zbytek večera?“

„Profesorka McGonagallová-“

„Nic tím neporušujete. Je to jen tanec, ne? Teď běžte a požádejte toho chlapce o tanec, než to udělá někdo jiný.“

Diggory se usmál. „Děkuji Vám, pane.“

***

Harry zíral na podlahu a přemýšlel, co za kouzlo bylo použito k vytvoření ledovky na podlaze, aniž by klouzala. Oči mu padly na černé boty. Zvedl hlavu a spatřil šedé oči svého přítele.

„Cedriku!“ Nedokázal, a ani se nesnažil, skrývat svoje nadšení.
Cedrik se sklonil, chytil Harryho za pravou ruku a políbil ji.

„Mohu tě požádat o tanec?“ zeptal se Cedrik. Harrymu se rozbušilo srdce.

„Ano, moc ráda!“ vykřikl Harry a nechal se vést Cedrikem na parket. Tanec s Cedrikem byl jiný než s Parvati. Cedrik byl vyšší a Harry si mohl opřít svoji hlavu o Cedrikovu hruď. Ačkoliv odtrhnout se od Cedrikových očí bylo těžké. Byl tak krásný a teď tu byl s ním.

Když hudba skončila, Cedrik chytil Harryho silněji kolem pasu a vášnivě ho políbil. Bylo mu jedno, kolik je kolem lidí, a že na ně všichni zírají. Ani Harry nevšímal hrobové ticha, které zavládlo. Byl v šoku. Byla ta to nejromantičtější věc, co zažil. Oplácel Cedrikovi polibky a nechal se hýčkat Cedrikovým silným objetím.

„Nepůjdeme se na chvíli projít, Harry?“ zašeptal Harrymu do ucha a vedl ho ke dveřím. Harry se zachvěl, ačkoliv chladem to nebyl. Kývl. Byl v sedmém nebi.